Header

صفحه اصلی  |  نمونه کارهای طراحی و صفحه آرایی   |   ارزشگذاری فیلم ها   |   درباره من   |   تماس با من

یادداشت ها: بهترین ها | جشنواره فیلم فجر | داستان کوتاه | سریال | سکانس ماندگار | سینما خاطره | گفتگو | ورزشی | یادداشت فیلم

جستجو (یادداشت ها، فیلم ها، طراحی ها  

پنجشنبه 7 خرداد 1399

New Page 1
AhmadShahvand.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  غافلگیری در ایستگاه پنجم / یادداشتی بر فیلم «آتابای»

  یادت به خیر مربی / یادداشتی بر فیلم «خروج»

  تر و تمیز و شیک اما فاقد روح / یادداشتی بر فیلم «روز صفر»

  کار عشق یه عمره، کار نفرت یه لحظه * / یادداشتی بر فیلم «خون شد»

  یک گام تا رستگاری / یادداشتی بر فیلم «مغز استخوان»

  تولد دوباره یک ژانر مهجور در سینمای ایران / تازه اول راه است / یادداشتی بر فیلم «آن شب»

  چراغ جشنواره روشن شد / یادداشتی کوتاه بر فیلم «شنای پروانه»

  خانواده را داریم، پس همه چی حله / یادداشتی کوتاه بر فیلم «مصائب شیرین 2»

  آنها با جهان می رقصند / یادداشتی کوتاه برای فیلم «جهان با من برقص»

  بهترین های سینمای ایران در سال 1397 به انتخاب من

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

وب سایت احمد شاهوند  >> یادداشت ها  >> مشاهده متن یادداشت ها

برای همزمانی اکران پنج فیلم درجه یک در سینماهای ایران

پنج ستاره

:: 28 اردیبهشت 1394  ::

همزمانی اکران پنج فیلم درجه یک در سینماهای ایران

 

وب سایت احمد شاهوند: کمتر پيش آمده حداقل طي 25 سال اخير، فيلم هاي روي پرده سينماهاي ايران همگي آثار درخور توجه و قابل تعمل و تحسين برانگيزي باشند.

منهاي "ايران برگر" که به اعتقاد نگارنده به هيچ وجه در حد و اندازه هاي نام سازنده اش نيست و حتي در جايگاه مقايسه از طنزهاي مسعود ده نمکي نيز ضعيف تر و سطحي تر است، بهترين فيلم هاي اکران شده در سال 1394 که اتفاقا ژانرهاي گوناگون را دربر مي گيرند، همگي در ارديبهشت و همزمان با هم به روي پرده رفته اند: تريلر جوانانه و ماجراجويانه "رخ ديوانه"، اجتماعي پوچ گرايانه "استراحت مطلق"، کمدي بزن و بکوب "من ديه گو مارادونا هستم"، عاشقانه "در دنياي تو ساعت چند است؟" و اجتماعي تلخ "قصه ها".

رخشان بني اعتماد در "قصه ها" به سراغ زندگي حال حاضر شخصيت هاي آثار قبلي اش رفته است. از محمدجواد حليمي فيلم "خارج از محدوده"، نوبر کرداني و رسول رحماني فيلم "روسري آبي" و نرگس فيلم "نرگس" گرفته تا طوبي و عباس و معصومه فيلم "زير پوست شهر"، دکتر "گيلانه" و ساراي "خون بازي". منهاي فصل اول، بني اعتماد همچنان مسلط نشان مي دهد و فيلم با نقش آفريني تحسين برانگيز بازيگران درجه يکش – فرهاد اصلاني، فاطمه معتمدآريا، گلاب آدينه، صابر ابر، عاطفه رضوي، مهدي هاشمي و ... پر از فصل ها و لحظات ماندگار است. بخصوص فصل آخر با بازي پيمان معادي و باران کوثري که پايان بندي معرکه اي را براي "قصه ها" رقم زده است. به قول مستندساز فيلم که حبيب رضايي نقشش را بازي مي کند و در آخر فيلم مي گويد: "هيچ فيلمي براي هميشه در کمد نمي ماند"، جديدترين فيلم بني اعتماد که اتهام سياه نمايي به آن زده مي شد، هم در کمد نماند و پس از 5 سال به روي پرده رفت.

بهرام توکلي با "من ديه گو مارادونا هستم" براي اولين بار در کارنامه سينمايي اش ژانر کمدي آن هم از جنس بزن و بکوب را امتحان کرده است. فيلم شلوغ پربازيگر "من ديه گو ..." که تلفيق ماهرانه واقعيت و خيال است، با ايده ها و روايت نو و بکر که در سينماي ايران کم تر ديده شده، به خوبي و به بهترين شکل ممکن موفق مي شود تماشاگر را با خود همراه کند. هومن سيدي – که براي بازي در همين فيلم سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل مرد را از سي و سومين جشنواره فيلم فجر به دست آورد – بابک حميديان، سعيد آقاخاني، گلاب آدينه و جمشيد هاشم پور نقش هاي ماندگاري در کارنامه سينمايي خود ثبت کرده اند.

ابوالحسن داودي هم بهترين فيلم دوران فعاليت سينمايي خود را سال گذشته با عنوان "رخ ديوانه" ساخت که نوروز امسال به روي پرده سينماها رفت و همچنان با استقبالي بي سابقه اکرانش ادامه دارد. داودي در "رخ ديوانه" موفق مي شود داستاني جوانانه و امروزي را با روايتي نامتعارف و غيرخطي و با ساختاري بشدت به روز به بهترين شکل ممکن به تصوير بکشد. داودي که براي کارگرداني اين فيلم سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني جشنواره سي و سوم فيلم فجر را از آن خود کرد، پس از شش سال دوري اجباري از سينما پس از "زادبوم" که در جشنواره بيست و هفتم فيلم فجر سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه را به دست آورد و همچنان رنگ پرده را به خود نديده، موفق شد روي صندلي کارگرداني بنشيند و اتفاقا بهترين فيلمش را بسازد. غافلگيري هاي نيمه دوم فيلم بشدت تماشاگر را با خود همراه کرد و بازي امير جديدي، ساعد سهيلي و طناز طباطبايي، فيلمنامه فکر شده و مهندسي شده، تدوين خلاقانه و موسيقي هميشگي کارن همايون فر همه و همه "رخ ديوانه" را به يکي از بهترين و پرفروش ترين فيلم هاي سال تبديل کرده است.

عبدالرضا کاهاني هم "استراحت مطلق" را که بي رحمانه از حضور در بخش مسابقه جشنواره سي و سوم فيلم فجر کنار گذاشته شد، اين روزها روي پرده دارد. فيلمي که همچنان در ادامه منطقي آثار قبلي کارنامه سازنده اش است و بيشتر از آثار ديگر کاهاني پر از شخصيت هاي متفاوت و بازي هاي بيادماندني است. مجيد صالحي که در اولين حضور جدي اش در سينماي ايران، بازي متفاوت و تحسين برانگيزي ارائه کرده، برگ برنده "استراحت مطلق" است. ترانه عليدوستي، بابک حميديان، رضا عطاران و فريده فرامرزي هم به خوبي از عهده نقش خود برآمده و بازي هاي در خور توجهي به نمايش گذاشته اند. فصل علف کشيدن بابک حميديان و مجيد صالحي با نقش آفريني معرکه اين دو بازيگر، سکانس تاثيرگذار و ماندگاري شده است. و فيلم از اين دست فصل ها کم ندارد.

و عاشقانه "در دنياي تو ساعت چند است؟" که اولين ساخته يکي از منتقدان و نويسندگان سينماي ايران صفي يزدانيان است و به عنوان بهترين فيلم جشنواره سي و سوم فيلم فجر (بهمن 1393) از طرف نويسندگان و منتقدان سينمايي برگزيده شد، هفته گذشته در بخش هنر و تجربه به روي پرده رفت. علي مصفا که تهيه کننده فيلم نيز هست به اتفاق همسرش ليلا حاتمي در اين فيلم عالي ظاهر شده و بار ماجراي عاشقانه فيلم بر دوش اين دو نفر است. زهرا حاتمي مادر ليلا حاتمي هم ديگر بازيگر حرفه اي و شناخته فيلم است که اتفاقا پس از سال ها دوري از سينما، يکي از بهترين نقش آفريني هاي کارنامه سينمايي اش را ايفا کرده است. کريستف رضاعي موسيقي شنيدني و دل نشيني را براي فيلم ساخته و صفي يزدانيان در فضاسازي فصل هاي عاشقانه استادانه عمل کرده است.

پيشنهاد مي کنم تماشاي پنج ستاره اين روزهاي اکران را از دست ندهيد. ستاره هايي که با بازي هاي درخشان بازيگرانشان، آسمان ارديبهشت سينماها ستاره باران شده است.

 

منبع: روزنامه «پیام آشنا»

261 - احمد شاهوند

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی وب سایت احمد شاهوند بدون ذکر نام نويسنده ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اصلی  |  درباره من   |  تماس با من

بهترین ها  | جشنواره فیلم فجر  | داستان کوتاه  | سریال  | سکانس ماندگار  | سینما خاطره  | گفتگو  | ورزشی  | یادداشت فیلم

.......................................................................................................................................................................

نفر سوم بهترین گزارش سینمایی

در دو دوره (1392 و 1395)

از جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی

نفر دوم بهترین صفحه آرا

در دو دوره (1393 و 1395)

از جشنواره مطبوعات

استان البرز

.......................................................................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي احمد شاهوند (www.AhmadShahvand.ir) محفوظ است.

Copyright © 2019 www.AhmadShahvand.ir All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: Cinet Studio